Wigilia w Internacie

Wigilia w Internacie

14 grudnia zgromadziliśmy się w Sali Koncertowej. Uroczyste spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy o godzinie 17.30. Sala była udekorowana, z boku stała pięknie przystrojona bombkami zielona choinka, na stołach były świąteczne stroiki, świece, a obok półmiski i kosze z przysmakami.

Wieczór rozpoczęliśmy częścią oficjalną. Jako pierwsi przemawiali Viktoriia Mykytyn i Filip Ośko – przedstawiciele Samorządu Internatu. Złożyli życzenia świąteczne społeczności internackiej. Następnie głos zabrał pan dyrektor Zbigniew Trębacz. Życzył nam zdrowych, wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w Nowym Roku. W drugiej części wieczoru wychowankowie przedstawili program artystyczny. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy kilku wierszy i kolęd. Potem w atmosferę Bożego Narodzenia wprowadził nas fragment Ewangelii przypominający wydarzenia betlejemskiej nocy sprzed 2021 lat. Następnie w ograniczeniach pandemicznych połamaliśmy się opłatkiem z osobami siedzącymi najbliżej.

Do tych, którzy dobrze postępowali cały rok, przyszedł św. Mikołaj z pomocnikami. Wszyscy byliśmy grzeczni, toteż zostaliśmy obdarowani czekoladami. Wieczór zakończyliśmy biesiadą. Na stołach pojawiły się tradycyjne dania: śledzie, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ziemniakami, ciasta, owoce, kompot z suszu. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne.

Cieszymy się powrotem polskich tradycji i obyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Przypominają nam one o wieloletniej ciągłości historycznej narodu, którego jesteśmy częścią.

Monika Lizak