W okresie od 6 do 17 maja 33 uczniów z Technikum nr 2 Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku odbyło 80-godzinne staże zawodowe w ramach projektu Erasmus+. Młodzież z zawodów: technik logistyk, spedytor i ekonomista wzięła udział w mobilności ponadnarodowej, w ramach której zrealizowała zagraniczne staże w przedsiębiorstwach na terenie regionu Marche, prowincji Ascoli Piceno. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli kompetencje i umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, wzmocnili znajomość języka angielskiego i włoskiego, poznali kulturę, tradycje oraz historię Włoch.
Mobilność przeprowadzona została w ramach projektu o nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000118590 realizowanego przez ZSL w Leżajsku z Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, którego wieloletnim koordynatorem jest Dominika Polańska. Młodzieżą opiekowali się Agnieszka Kolano, Marta Makówka i Andrzej Makówka, nauczyciele przedmiotów zawodowych, a same staże i szkolenia odbywały się we włoskich firmach i instytucjach. Ważnym celem projektu było zwiększenie poziomu praktycznej znajomości języków obcych wśród uczniów. Podczas staży zagranicznych rozwój językowy został zapewniony przez codzienną współpracę w zagranicznym środowisku, pod okiem włoskich mentorów, dzięki czemu młodzież przełamywała barierę językową oraz poznawała zaawansowane, profesjonalne słownictwo, odpowiednie dla swojego zawodu. Staże zawodowe z zakresu logistyki, spedycji i ekonomii odbywały się w miejscowości San Benedetto del Tronto, a zajęcia praktyczne realizowane były w portach, bankach oraz podczas wizyt studyjnych w lokalnych firmach. Zwiększaniu kompetencji kluczowych młodzieży sprzyjała realizacja bogatego programu kulturowego, w ramach którego uczestnicy mieli możliwość poznać najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne nie tylko regionu Marche. Młodzież zwiedziła zabytki pięknego miasteczka Ascoli Piceno, gdzie zasmakowała anyżowego specjału w historycznej kawiarni Caffe Meletti oraz obserwowała produkcję wyrobów z oliwek w lokalnym rodzinnym przedsiębiorstwie Oleificio. Atrakcyjnym punktem programu była wycieczka do Papieskiego Sanktuarium Santa Casa w Loreto, miejsca kultu religijnego z Świętym Domkiem z Nazaretu. Cmentarz Wojenny w Loreto żołnierzy Korpusu Polskiego generała Andersa poległych w czasie II wojny światowej skłonił wszystkich do zadumy. W Anconie, drugim co do wielkości porcie we Włoszech, szczególne wrażenie wywarła Katedra na Wzgórzu Duomo di San Ciriaco. Wieczne Miasto Rzym odkryło przez nami tajemnice: Koloseum, Kapitolu, Watykanu, Panteonu, Forum Romanum i piękno Fontanny Di Trevi, Schodów Hiszpańskich i wielu niezwykłych miejsc, które czynią stolicę Włoch jednym z najbardziej fascynującym miast na świecie.
W regionie Umbrii odwiedziliśmy Asyż – miasto świętego Franciszka i świętej Klary oraz miejsce międzynarodowego pojednania i pokoju na świecie. Na koniec naszego bogatego programu kulturowego zajrzeliśmy do San Marino słynącego z wyjątkowej architektury i zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. San Marino jest znane również z wolnocłowego handlu, co czyni je popularnym miejscem na zakupy.
Niesamowitą atrakcją były wspaniałe gry sportowe i logistyczne na terenie Grottammare, w którym mieszkaliśmy, oraz wygrany mecz z lokalnym amatorskim zespołem piłkarskim. To tylko niektóre wspomnienia z naszego włoskiego pobytu, podczas którego zrealizowaliśmy nie tylko cele projektowe, ale również przeżyliśmy wspaniałą przygodę.
Dziękujemy serdecznie Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Trębaczowi i Pani Dominice Polańskiej za możliwość wyjazdu do pięknych Włoch.
Andrzej Makówka