Wybuchowa chemia w LO

Wybuchowa chemia w LO

11 grudnia w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne prezentowane przez studentki Koła Naukowego wydziału chemii Politechniki Rzeszowskiej. W owym wydarzeniu wzięły udział klasy biologiczno-chemiczne oraz matematyczno-fizyczno – chemiczne. Nad sprawną organizacją czuwali nasi nauczyciele chemii Dymitr Malec oraz Bogusława Zygmunt. Pokazy miały na celu poszerzenie wiadomości uczniów, a także zachęcenie ich do dalszej nauki chemii. Studentki oczarowały każdego nietuzinkowymi doświadczeniami. Jedno z nich, które nosiło tytuł „chemiczny kameleon” polega na zmianie barwy roztworu nadmanganianu potasu, wodorotlenku sodu i glukozy od fioletowej, przez granatową, zieloną, aż do żółtej. Podczas pokazów zostało również ukazane działanie jodku potasu na nadtlenek wodoru, w efekcie czego powstała „trąba słonia”. Uczniowie mieli także możliwość dotknięcia suchego lodu. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły doświadczenia z ciekłym azotem. W pierwszym eksperymencie z tą substancją, włożony do pojemnika z N2 liść kapusty, po wyciągnięciu staje się niezwykle kruchy. W drugiej części tego pokazu, w ciekłym azocie zostały umieszczone baloniki. Mogliśmy zaobserwować jak się kurczą, wskutek schłodzenia i skroplenia zawartego w nich powietrza. Po wyjęciu z pojemnika baloniki wróciły do swojego pierwotnego kształtu. Co najciekawsze, przy kontakcie ręki z ciekłym azotem nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian. Jest to spowodowane zjawiskiem Leidenfrosta. Na pokazach oczywiście nie mogło zabraknąć wybuchów, które bez wątpienia przypadły wszystkim do gustu.

Paulina Grabowy, klasa 1 a LO