Wycieczka edukacyjno – turystyczna do Wrocławia

Wycieczka edukacyjno – turystyczna do Wrocławia

W dniach 09-12.06.2024 uczniowie ZSL pod opieką nauczycieli Bogusławy Zygmunt, Bożeny Niemczyk i Aleksandry Bobowskiej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia.

W niedzielę, po śniadaniu i porannej mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu udaliśmy się w głąb miasta, aby zwiedzić miejskie Hydropolis, gdzie można uczestniczyć w interaktywnych wystawach, warsztatach i pokazach multimedialnych, które przybliżają różne aspekty wody – od jej biologicznych i chemicznych właściwości po technologiczne innowacje z nią związane. Odwiedzający mogą także zanurzyć się w wirtualnym świecie oceanów, rzek i jezior, obserwując bogactwo fauny i flory wodnej.

Muzeum promuje świadomość ekologiczną i edukuje o konieczności ochrony zasobów wodnych oraz zrównoważonego korzystania z nich. Po tak zajmującej aktywności udaliśmy się na starówkę, aby tam podziwiać poniemieckie budowle oraz rozkoszować się przysmakami śląskiej kuchni.

Następnego dnia, z samego ranka udaliśmy się na zwiedzanie Panoramy Racławickiej –

obrazu przedstawiającego bitwę pod Racławicami, która miała miejsce 4 kwietnia 1794 roku podczas insurekcji kościuszkowskiej. Na obrazie można zobaczyć walkę żołnierzy polskich z wojskami rosyjskimi.Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki malarskiej i oświetlenia, odwiedzający mają wrażenie, że przenoszą się na realne pole bitwy i uczestniczą w wydarzeniach historycznych. Kolejnym punktem programu był Ogród Botaniczny, gdzie można zobaczyć bogatą kolekcję roślin z całego świata, w tym rośliny egzotyczne, byliny, krzewy, drzewa, rośliny wodne oraz rośliny stepowe i pustynne. Ogród posiada wiele ciekawych kolekcji takich jak palmiarnia, szklarnie, ogród japoński, ogród stepowy czy kolekcję dzikich roślin z Dolnego Śląska. W drodze do niego przejechaliśmy się kolejka linową  „Polinką”, nad przepływającą przez Wrocław rzeką – Odrą.

We wtorek odwiedziliśmy okolice Hali 100-lecia. W pierwszej kolejności udaliśmy się do największego w Polsce wrocławskiego ZOO, gdzie spędziliśmy intensywnie czas, eksplorując piękno i majestat egzotycznych zwierząt z całego świata. Jedną z jego największych atrakcji jest Afrykarium, olbrzymie akwarium prezentujące faunę i florę Afryki, gdzie można zobaczyć różnorodne gatunki ryb, w tym rekiny, a także krokodyle, żółwie i wiele innych fascynujących zwierząt pochodzących z tego kontynentu. Po wyczerpującym spacerze po ogrodzie zoologicznym, udaliśmy się do zacisznego Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie we własnym zakresie i tempie mogliśmy podziwiać dzieła sztuki współczesnych twórców – rzeźby, instalacje i obrazy. Na koniec dnia odpoczywaliśmy w pięknym Ogrodzie Japońskim oraz oglądaliśmy multimedialne pokazy fontann.

Ostatni dzień był dniem powrotu, lecz i wtedy nie próżnowaliśmy i zatrzymaliśmy się w Zatorze, aby oddać się ekscytującej zabawie w parku rozrywki – Energylandia.

Brygida Grabowiec III a

Bożena Niemczyk