Wycieczka w Bieszczady

Wycieczka w Bieszczady

W dniu 10 czerwca 2022 r. młodzież z Ukrainy ucząca się w ZSL  uczestniczyła w wycieczce w Bieszczady. Miała ona nadzieję zobaczyć ciekawe miejsca i poznać nasz kraj. Pierwszym punktem programu był Zalew Soliński. Po obejrzeniu zapory i spacerze po jej koronie uczestnicy odbyli rejs statkiem. Zapoznali się z historią miejsca, zachwycili widokami i ciepłym, górskim wiatrem. Interesujący był zwłaszcza  mostek kapitański i możliwość zrobienia zdjęć w czapce kapitańskiej. Innym ważnym punktem programu było Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie.  Można w nim obejrzeć wyroby rzemiosła górali karpackich, przedmioty codziennego użytku, naczynia liturgiczne z ocalałych cerkwi, świadectwo bogatego życia dziś już nie istniejącego. Na piętrze zgromadzono pamiątki dotyczące II wojny światowej. Następnym miejscem było Lesko. Po obejrzeniu rynku, młodzież udała się do synagogi. Jest w niej galeria malarstwa artystów bieszczadzkich. Obrazy reprezentują różne style i techniki. Jest tu malarstwo olejne na płótnie, ikoniczne na drewnie, a także obrazy wyszywane na płótnie. Najczęściej pokazują one bieszczadzką faunę i florę oraz bogactwo krajobrazów górskich.

W czasie wolnym młodzież odwiedziła cukiernię Słodki Domek. Najbardziej smakował im truskawkowy mus, a na dalszą drogę zabrali kawałki tortu czekoladowego z marcepanem.

Wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzbogacił wiedzę o naszym pięknym kraju.

Monika Lizak