XVI Regionalny, X Podkarpacki Przegląd Pieśni Maryjnej pn. „Znak nadziei”

XVI Regionalny, X Podkarpacki Przegląd Pieśni Maryjnej pn. „Znak nadziei”

28 maja br. odbył się XVI Regionalny, X Podkarpacki Przegląd Pieśni Maryjnej pn. „Znak nadziei” pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Kustosza Bazyliki Zwiastowania NMP w Leżajsku . W bieżącym roku hasło przewodnie brzmiało „Idźcie i głoście z Maryją…”. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Urząd Miejski w Leżajsku, Klasztor oo Bernardynów w Leżajsku, Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku oraz główny organizator Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Tak jak co roku Przegląd Pieśni Maryjnej miał wymiar zarówno artystyczny jak i religijny. Rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice oo. Bernardynów. Następnie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury część artystyczną uroczyście otworzył wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych Waldemar Tłuczek i powitał wszystkich wykonawców i uczestników.

Miłość, prośby i uwielbienie dla Matki Bożej, która upodobała sobie Bazylikę w Leżajsku jako miejsce szczególne wyśpiewali wykonawcy przyjeżdżający na Przegląd od wielu lat oraz nowi soliści i nowe zespoły wokalne i muzyczne. Przybyło ponad 400 osób z Leżajska i okolic a także z Nowosielca koło Niska, Sokołowa Małopolskiego i Rzeszowa. Wykonawcy udowodnili, że śpiewać można w każdym wieku. Mistrzowskie realizacje usłyszeliśmy w wykonaniu: małych dzieci, młodzieży, dorosłych oraz emerytów. Repertuar Przeglądu jest z roku na rok coraz bogatszy, zaskakuje różnorodnością form, ciekawymi aranżacjami oraz profesjonalnymi kompozycjami wykonawców. Mieliśmy okazję wysłuchać ponad 50 pieśni, ku czci Maryi, które zostały opracowane przez zespoły, chóry i solistów.

Tegoroczny Przegląd zainaugurował chór BELCANTO z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku. Wystąpili też: Zespół Wokalno-Instrumentalny „CANTA RHEI” z Ośrodka Kultury w Chałupkach Dębniańskich, Przemysław Kata z Dębna, Chór CANTIAMO z Gimnazjum im . W Jagiełły w Leżajsku, Chór kameralny CANTI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku, Jacek Piech ze Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej – Curie w Nowej Sarzynie, Sabina Kalemba, Magdalena Leja i Weronika Jędrzejowska z Zespołu Szkół w Starym Mieście, Zespół Śpiewaczy „Olszynka” z Biedaczowa, Zespół „Mały Folk – Band” z Łętowni, Duet „Aplauz” i Zespół „Cantilenae” z Ośrodka Kultury w Dębnie, Julia Piróg i Oliwia Kobylarz z Zespołu Szkół w Nowosielcu, Zespół wokalno – flażoletowy ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Łańcuckiej, Zespół ”Mały Amadeusz” ze Szkoły Podstawowej im. M. Skłodowskiej – Curie w Nowej Sarzynie, Dominik Tudryn z Gimnazjum w Nowej Sarzynie, Dziewczęca Służba Maryjna z Wierzawic, Schola „Gli Angeli del Cielo” z Parafii Wola Zarczycka, Schola z Parafii w Piskorowicach, Maksymilian Sinkowski z Leżajska, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze, Magdalena Paszek z Nowej Sarzyny, Katarzyna Maruszak, Aleksandra Madej i Natalia Indycka ze Szkoły Podstawowej im. św. F z Asyżu w Jelnej, Natalia Partyka z Rzeszowa, Katarzyna Gorący z Gimnazjum i Państwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Małopolskim, grupa wokalna NOBIS z Sarzyny, Chór Gimnazjum i Liceum im. J. Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz zespół Labirynt z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku , który zakończył część artystyczną.

XVI Regionalny Przegląd Pieśni Maryjnej odbywał się w duchu modlitewnych rozważań. Na pożegnanie pan Waldemar Tłuczek, wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku oraz Kustosz Bazyliki Zwiastowania NMP o. Joachim Ciupa podziękowali wszystkim wykonawcom, słuchaczom, organizatorom i darczyńcom.

Przygotowaniem i przeprowadzeniem uroczystości zajęli się nauczyciele ZSL w Leżajsku: Renata Kasper – Pakosz, Elżbieta Rup, Bogusław Majcher, Stanisław Majcher, Jacek Brzuzan, Iwona Wędzicha, Justyna Pająk, Agnieszka Dubiel, Aleksandra Panocha, Barbara Szklanny, Renata Różak i Elżbieta Jaworska. Konferansjerami byli uczniowie naszego liceum: Jowita Zygmunt i Mateusz Pajączek.

Elżbieta Rup

Podziękowanie:
Dyrekcja Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, główny organizator tegorocznego Przeglądu Pieśni Maryjnej składa szczególne podziękowania sponsorom i darczyńcom przedsięwzięcia, a byli nimi: Starosta Leżajski Marek Śliż, Burmistrz miasta Leżajska Ireneusz Stefański, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Zbigniew Trębacz, pani Bożena Duraj właściciel Kwiaciarni „Fiołek” przy ul Rynek 31, pani Teresa Bechta właściciel Kwiaciarni „Wiktoria” przy ul. Mickiewicza. W sposób szczególny dziękujemy Kustoszowi o. Joachimowi Ciupie i Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty za objęcie honorowym patronatem XVI edycji Przeglądu. Podziękowania składamy także dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury –panu Ireneuszowi Wołkowi oraz panu Bartłomiejowi Urbańskiemu i panu Jackowi Kyci za pomoc w obsłudze technicznej.