„ Z polszczyzną na co dzień” po raz XII

„ Z polszczyzną na co dzień” po raz XII

24 listopada br. w naszej szkole odbyła się XII edycja, organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy, konkursu ortograficzno-językowego „Z polszczyzną na co dzień”. Wzięło w nim udział 42 uczniów z klas pierwszych. Jak co roku uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją znajomość reguł pisowni oraz zasad gramatycznych.

Zarówno dyktando jak i zadania testowe przysporzyły konkursowiczom wielu trudności. No cóż… W piątek trzynastego wszystko może się zdarzyć. A to rzężący rzęch nie chce ruszyć z miejsca, a to znów chuda chabeta przetnie nam drogę, albo niespodziewanie odwiedzi nas wuj hipochondryk, który wzmacnia się hyzopem. Czasami można nawet ujrzeć babcię, która biegnie chyżo niczym chart. Skuwki i stalówki należą co prawda do przeszłości, ale niefart spotkania z huncwotem i hultajem w piątek trzynastego to już inna bajka…

Nic zatem dziwnego, że uroczyste zakończenie konkursu, które miało miejsce w auli szkolnej 2 grudnia br., dostarczyło wielu wrażeń. Bo któż z nas nie ogląda meczów piłki nożnej, czasami nie wybiera się jak sójka za morze lub nie dzieli skóry na niedźwiedziu? Nikt natomiast nie chce już doprawiać kisieli gałką muszkatołową, dąć w róg, czy przewozić benzyny w kanistrze. Na szczęście wakacje spędzone z przyjaciółmi nadal nas cieszą, tak że z radości potrafimy podskakiwać.  Cieszmy się zatem, nie tolerujmy quasi-nauki i posługujmy się piękną polszczyzną w każdej sytuacji, bo „ nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich, jak język ojczysty”.

 

Zwycięzcami konkursu zostali:

Julia Tofilska kl. 1a LO –  I miejsce

Karolina Bąk  kl. 1i LO –  II miejsce

Konrad Żyrek  kl. 1c LO – III miejsce

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!!

Agnieszka Wilińska-Gol