Dzień Otwarty w Chrobrym

Dzień Otwarty w Chrobrym

W ramach promocji szkoły dnia 27 maja 2022 roku w ZSL odbył się Dzień Otwarty. Miał charakter spotkania edukacyjnego skierowanego do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Pokazywał wszystkie różnorodne aspekty funkcjonowania szkoły, jej tradycje i nowoczesność, dążenie do sprostania najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Jego celem była pomoc w wyborze właściwego kierunku kształcenia przez młodych kończących etap podstawowy nauczania, a także uświadomienie, że będzie ona determinantą dalszego ich życia. W tym roku szkołę odwiedziło 1150 osób w 30 grupach o zróżnicowanej liczbie uczestników, obejmujących teren wykraczający daleko poza powiat leżajski. Najczęściej grupy organizowane były przez nauczycieli szkół  podstawowych, ale duża grupa – 181 osób, przybyła indywidualnie ze względu na zainteresowanie ofertą placówki. Z przeprowadzonych wywiadów  wynikało, że spowodowane to było tym, że niektóre szkoły prowadziły bardzo agresywną reklamę, skierowaną nie na poprawę warunków nauczania i dostosowanie oferty do zainteresowań, tylko na inne czynniki.

W toku spotkań goście poznawali bazę dydaktyczno – sportową szkoły, uczestnicząc w wybranych spotkaniach tematycznych. Organizatorzy przygotowali 5 tras, zróżnicowanych ze względu na zainteresowania uczestników. ZSL jest dużą i nowoczesną szkołą. W nowym roku szkolonym oferuje  klasy liceum z rozszerzeniami: cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne, biologiczno – chemiczną, medyczną, matematyczno – fizyczną, matematyczno – informatyczną, medialną, matematyczno – geograficzną, matematyczno – językową, humanistyczno – prawną, językową oraz oddział przygotowania wojskowego i oddział mistrzostwa sportowego. Klasy technikum proponują następujące zawody: technik ekonomista z innowacją skarbowo – prawną, technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali, technik spedytor. Ponieważ nie wszyscy ósmoklasiści mają sprecyzowane plany – dla niektórych wybór klasy nastręcza wiele trudności. Organizatorzy Dnia Otwartego mają nadzieję, że swymi działaniami choć w niewielkim stopniu pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

W związku z powyższym przygotowano 23 stanowiska, na których zaprezentowano wybrane aspekty pracy szkoły. W zakresie przedmiotów akademickich były to doświadczenia, wystawy, konkursy, pokazy z: fizyki, chemii, matematyki, robotyki, biologii, geografii, historii, filologii języków obcych, literatury. Stoisko przygotowane przez nauczycieli fizyki prezentowało jak działa prądnica prądu przemiennego, podstawa współczesnej elektrowni pokazy elektrostatyczne, platformę działania elektrowni. Stoiska językowe udekorowane mapami, plakatami, materiałami z różnych krajów przygotowały quizy językowe, zgadywanki, tłumaczenia nagradzane upominkami. Uczestnictwo w nich dawało  dużo dobrej zabawy. Poziom znajomości języka angielskiego ósmoklasistów był wysoki, a zaangażowanie znaczne. Inne języki, np. hiszpański, są mało znane, ale również wzbudzają zainteresowanie.

Niespodzianką był spektakl w języku angielskim przygotowany przez Teatr Obcojęzyczny. Przedstawienie miało charakter humorystyczny. Reakcja widzów – oklaski w przewidywalnych momentach, świadczyła o wysokim poziomie znajomości języka wśród ósmoklasistów. Dla aktorów było to nowe doświadczenie artystyczne i fajna przygoda.

Na stoisku matematycznym uczniowie klas ósmych mogli rozwiązać quiz matematyczny zaznaczając odpowiedzi na swoich telefonach komórkowych do zadań, które wyświetlane były na telewizorze. Quiz przygotowany był na platformie Kahoot. Rozgrywce towarzyszyło wiele emocji, a na zwycięzców czekały nagrody, które mogli sami sobie wybrać. Dodatkowo przygotowano wiele stanowisk, na których uczniowie mogli ułożyć wylosowany przez siebie obrazek za pomocą klocków tangram, bryłę matematyczną, rozszczepić elementy metalowej układanki logicznej, ułożyć ciekawy wzór wykorzystując wąż Rubika, odpowiedzieć na zagadkę matematyczną lub zmierzyć się z zadaniem z wykorzystaniem zapałek.

Klasa biologiczna przygotowała doświadczenia naukowe w zakresie wykrywania katalazy w ziemniakach, oksydazy w ziemniakach, ciecz nieniutonowską z mąki ziemniaczanej. Duże zainteresowanie wzbudzały mikroskopy i ich użytkowanie, a także wykorzystanie soku z czerwonej kapusty jako wskaźnika ph.

Nauczyciele chemii zaprezentowali możliwości produkcji kulek polimerowych spełniających funkcje odświeżaczy powietrza oraz świec o różnych wielkościach.

Nauczyciel informatyki przygotował quiz informatyczny pt. Cyberbezpieczeństwo i Biometria. Temat aktualny i szalenie ciekawy dla młodego pokolenia. Młodzi goście z zainteresowaniem pytali o hasła, którymi się posługujemy na co dzień oraz metody łamania haseł przez hakerów. Mogli również dowiedzieć się czym jest uwierzytelnianie 2FA, sprzętowe klucze zabezpieczające FIDO2 oraz uwierzytelnianie wieloskładnikowe MFA. Na zakończenie nauczyciel pokazał oprogramowanie KeePassXC, które jest zaawansowanym menedżerem haseł. Potem były oczywiście nagrody i zaproszenie do klasy matematyczno-informatycznej.

Nauczyciele technikum przygotowali prezentacje wszystkich oferowanych zawodów, były to:  technik ekonomista z innowacją skarbowo prawną, technik eksploatacji portów i terminali, technik spedytor z innowacją pożarniczą, technik logistyk. Ekonomiści zaprezentowali program finansowo – księgowy INSERT GT. Goście mogli zapoznać się z jego funkcjonowaniem jak i wykonać ćwiczenia symulacyjne. Następnie mogli wziąć udział w turnieju „Jeden z dziesięciu” o tematyce ekonomicznej. Logistycy pokazywali symulację procesów magazynowych. Do jej przedstawienia zaproszono pracowników naukowych WSIZ w Rzeszowie – I. Prokopiuk i dr. Wróbla. Z kolei Studenckie Koło Naukowe Politechniki Rzeszowskiej pokazało możliwości łazika, a studenci z WSIZ-u symulator jazdy. Oprócz tego przygotowano gry i konkursy o tematyce związanej z wybranymi zawodami.

Na korytarzach goście mogli obejrzeć wystawę geograficzną i wystawę o historii szkoły. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.  Uzupełnieniem całości była możliwość wizyty w szkolnej bibliotece, na siłowni lub odwiedzić stoisko Erasmusa+. Na patio szkolnym można było obejrzeć pokazy tańca boogie w wykonaniu uczniów szkoły. Gromkie oklaski publiczności potwierdzały tylko wysoką klasę (Mistrzowie Polski) artystów.

Na Orliku pokazy przygotowały klasy mundurowe: pożarnicze i wojskowe. Towarzyszyły im następujące jednostki –  XVI Batalion Saperów z Niska, III Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Państwowa Straż Pożarna z Leżajska. Pokazy obejmowały sprzęt wojskowy, uzbrojenie, taktykę, ścieżkę saperską i strzelniczą. Ósmoklasiści mogli sami wziąć udział w wybranych działaniach. Zadawali dużo pytań, żywo reagowali na  wydarzenia.

Na zakończenie całości czekała na uczestników Tablica Wyboru. Przy najbardziej pożądanym kierunku kształcenia należało umieścić kolorową pinezkę w celu zbudowania ilustracji możliwych decyzji. Na patio szkolnym Samorząd Uczniowski częstował watą cukrową i popcornem. Gośćmi specjalnymi są rokrocznie grupy oddziałów przedszkolnych. Mali uczestnicy są najbardziej zainteresowani wozami straży pożarnej i watą cukrową.

Uczestnicy mają nadzieję, że ogrom wrażeń nie zakłóci a pomoże w podjęciu właściwej decyzji. Przygotowane prezentacje, doświadczenia, konkursy i pokazy przyczynią się do popularyzacji nauki. Na długo pozostaną w pamięci uczestników Dnia Otwartego w Zespole Szkół Licealnych.

Monika Lizak